Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze dla biura

Zielone rośliny w biurze nie tylko dobrze wyglądają: poprawiają klimat w pomieszczeniach, filtrują zanieczyszczenia z powietrza, redukują stres i udowodniono, że zwiększają wydajność pracy. Ten przewodnik dostarczy Ci przydatnych informacji na temat zazieleniania biur, pomoże wybrać najefektowniejsze rośliny biurowe oraz poinformuje o ich wymaganiach w zakresie ich lokalizacji i pielęgnacji.

Zielone biuro? Przez długi czas uważano, że spartańskie umeblowanie („lean office”) służy poprawie koncentracji na pracy. Zgodnie z tą koncepcją, rośliny są jedynie zbędnymi ozdobami, których należy unikać. Ale okazało się to nieprawdą! W obszernym badaniu, brytyjskim naukowcom udało się udowodnić, że wydajność pracy wzrasta nawet o 15%, gdy z każdego stanowiska pracy widoczne są co najmniej dwie zielone rośliny. Pracownicy czuli się bardziej zrelaksowani, zmotywowani i wewnętrznie usatysfakcjonowani. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, w tym z pilotażowym projektem BMW AG, w którym porównywano biura zazielenione z tymi bez roślin zielonych. Zarówno ankieta przeprowadzona wśród pracowników, jak i obiektywne dane pomiarowe dotyczące jakości powietrza wykazały, że zielone biuro jest zdecydowanie lepszym miejscem pracy! 

Stwierdzono poprawę, w następujących aspektach:

Jak widać, inwestycja w rośliny biurowe jest opłacalna, ponieważ poniesione koszty rekompensowane są przez pozytywne efekty, które wielokrotnie przewyższają wydatkowane środki.

12 doskonałych roślin do zielonego biura

Aby ułatwić Ci wybór, przedstawiamy poniżej dwanaście roślin biurowych, które sprawdzają się szczególnie dobrze w zielonym biurze. Wszystkie one znajdują się na liście roślin o szczególnie wysokim stopniu oczyszczania powietrza, wydanej w ramach programu „NASA Clean Air Study”, mającego na celu poprawę jakości powietrza w stacjach kosmicznych. Oprócz typowego dla roślin wytwarzania tlenu i usuwania dwutlenku węgla (CO²), usuwają one z powietrza różne inne zanieczyszczenia, często występujące w biurach.

Skrzydłokwiat, skrzydłolist (Spathiphyllum)

Wygląd: rozłożysta roślina o wydłużonych liściach na słabo widocznej, krótkiej łodydze, około 40-80 cm wysokości.

Kolor: intensywnie zielone, błyszczące liście, pojedyncze białe kwiaty na długich łodygach.

Pochodzenie: z obszarów tropikalnych (Ameryka Południowa, Filipiny, Malezja)

Oczyszczanie powietrza: filtruje aceton, benzen, formaldehyd, trójchloroetylen

Stanowisko: półcień, brak bezpośredniego nasłonecznienia

Pielęgnacja: podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha, lekko nawozić co czwarte podlewanie. Podczas przerwy zimowej mniej podlewać, nawozić maksymalnie dwa razy. Skrzydłokwiat dobrze znosi okazjonalne błędy w pielęgnacji.

Sansewieria gwinejska "Laurentii" (Sansevieria trifasciata)

Wygląd: silne, zwężające się, wydłużone języki liści, które wydają się wystawać z ziemi, maksymalnie 1 metr wysokości

Kolor: zielono-szary, z różnymi plamkami i paskami, żółte brzegi liści

Pochodzenie: roślina pustynna z Afryki, lubi ciepło, optymalnie przystosowana do uprawy w pomieszczeniach zamkniętych

Oczyszczanie powietrza: filtruje benzen, trójchloroetylen, ksyleny i toluen, w nocy produkuje tlen!

Stanowisko: lubi światło, ale poradzi sobie również przy mniejszej jego ilości. Następnie, rośnie coraz wolniej i coraz bardziej traci jaskrawe zabarwienie liści.

Pielęgnacja: bardzo małe wymagania wodne i nawozowe, liście mają właściwości sukulentów (tzn. magazynują wodę). Ziemia kaktusowa jest idealna jako podłoże. W sezonie wegetacyjnym (od maja do października) nawozić maksymalnie raz w miesiącu (nawóz do kaktusów). Może pozostać w tej samej donicy przez kilka lat. Dobrze znosi zaniedbania!

Aglaonema (Aglaonema modestum)

Wygląd: liście owalne do lancetowatych na długich ogonkach liściowych. Wysokość wzrostu od 50 cm do 100 cm.

Kolor: różne plamki i marmurkowanie w kolorze biało-srebrzystym do jasnozielonego, na mocnym zielonym tle.

Pochodzenie: Roślina z tropikalnych lasów Azji Południowo-Wschodniej

Oczyszczanie powietrza: filtruje benzen i formaldehyd

Stanowisko: jasne, umiarkowanie cieniste, bez bezpośredniego nasłonecznienia, tolerowane jest słońce poranne i wieczorne

Pielęgnacja: podlewać jak tylko wierzchnia warstwa wyschnie, nawożenie płynne co 4 tygodnie, korzystne dla rośliny jest opryskiwanie.

Dracena odwrócona, dracena obrzeżona (Dracaena reflexa, Dracaena marginata)

Wygląd: wąskie, mieczowate liście do 40 cm długości na smukłej łodydze, czasem rozgałęzionej. Jako roślina biurowa osiąga do ok. 1 m wysokości.

Kolor: Liście ciemnozielone z czerwonymi brzegami

Pochodzenie: roślina z rodziny agawowatych pochodząca z Wysp Kanaryjskich, występująca również na Madagaskarze i w Azji.

Oczyszczanie powietrza: filtruje benzen, ksyleny, toluen, formaldehyd i trichloroeten

Stanowisko: jasne, po aklimatyzacji także słoneczne, ale dobrze radzi sobie także w pełnym cieniu. Im silniejszy wzór liści, tym więcej światła może tolerować.

Pielęgnacja: bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji, podlewać oszczędnie (ok. co 5 dni), zimą tylko co 2 tygodnie, od kwietnia do października nawozić co 2 tygodnie.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Wygląd: Roślina kępiasta, liście wąskie, do 45 cm długości.

Kolor: w stanie dzikim zielony, u form uprawnych również zielono-biały lub zielono-żółty z paskami

Pochodzenie: roślina z gatunku agawowatych z Afryki Południowej

Oczyszczanie powietrza: filtruje formaldehyd, ksyleny i toluen

Stanowisko: słoneczne, półcieniste, zacienione – poradzi sobie praktycznie wszędzie, niekorzystne jest jedynie silne południowe słońce.

Pielęgnacja: prawie niezniszczalna! Magazynuje wodę w swoich korzeniach. Toleruje okresy suszy i radzi sobie bez nawożenia. Podlewanie w zależności od potrzeb. Sporadyczne nawożenie płynnym nawozem (raczej rzadko, nigdy zimą) stymuluje wzrost rośliny.

Diffenbachia (Dieffenbachia Schott)

Wygląd: Liściasta roślina ozdobna o nierozgałęzionych, grubych pędach. Mięsiste, miękkie liście na łodygach owiniętych w łuski. Wysokość do ok. 1 m.

Kolor: Zielony kolor, z żółtymi lub białymi plamkami.

Pochodzenie: Lasy deszczowe Ameryki Południowej i Środkowej.

Oczyszczanie powietrza: bardzo dobre ze względu na duże powierzchnie liści! Filtruje formaldehyd, ksyleny i toluen.

Stanowisko: Słoneczne do półcienia, unikać bezpośredniego, południowego słońca. Dobrze radzi sobie również z małymi ilościami światła.

Pielęgnacja: W sezonie wegetacyjnym podlewać równomiernie, zimą zawsze najpierw przesuszyć. Małe wymagania pokarmowe, nawozić co 14 dni od wiosny do jesieni, w małych stężeniach, zimą rzadziej.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Wygląd: roślina pnąca, dobra również jako roślina do zawieszania w koszach, rośnie gęsto i krzaczasto, rozgałęzia się

Kolor: zimozielony, różne odmiany z żółtymi lub białymi plamkami i brzegami.

Pochodzenie: Europa

Oczyszczanie powietrza: filtruje benzen, ksyleny, toluen i formaldehyd.

Stanowisko: światło, półcień, brak bezpośredniego nasłonecznienia, odmiany z barwnymi liśćmi lubią poranne i wieczorne słońce

Pielęgnacja: podlewać równomiernie, zawsze po wyschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Co miesiąc, od kwietnia do września, umiarkowanie podawać skoncentrowany nawóz płynny.

Scindapsus złoty (Scindapsus aureus)

Wygląd: Roślina pnąca, jako roślina biurowa na tyczkach lub kratkach, także jako roślina do zawieszania w koszach.

Kolor: błyszcząca zieleń, nieregularne wzory liści w kolorze białym, żółtym lub jasnozielonym

Pochodzenie: z regionów tropikalnych i subtropikalnych, roślina z rodziny obrazkowatych

Oczyszczanie powietrza: filtruje benzen, ksyleny, toluen, formaldehyd i trichloroeten.

Stanowisko: światło, półcień, brak bezpośredniego słońca. Toleruje również cień, ale traci wtedy swoje jaskrawe ubarwienie.

Pielęgnacja: podlewać umiarkowanie, po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża, zimą rzadziej. Od kwietnia do września nawóz płynny co 14 dni.

Anturium Andrego (Anthurium andraeanum)

Wygląd: Liście wydłużone, owalne, od 10 do 30 cm długości, efektowne przylistki, które często mylone są z kwiatami, szlachetny wygląd. Właściwe kwiaty anturium znajdują się na stromo wznoszącej się kolbie, w środku przylistków.

Kolor: zimozielony, przylistki czerwone, białe lub różowe

Pochodzenie: tropikalna Ameryka Środkowa i Południowa, Wyspy Karaibskie

Oczyszczanie powietrza: średnie rozkładanie formaldehydu, ale bardzo dobra neutralizacja amoniaku, toluenu, ksylenu

Stanowisko: jasne, cieniste, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Nie lubi przeciągów!

Pielęgnacja: Podlewać obficie i często, tak aby bryła korzeniowa roślin pozostawała równomiernie wilgotna. W zimie najpierw pozostawić do wyschnięcia, a następnie podlać. Od kwietnia do września nawożenie płynne co 14 dni, zimą raz w miesiącu. Wymaga podłoża przepuszczającego powietrze, raczej kwaśnego, najlepiej gleby do storczyków. Zalecany jest dobry drenaż.

Filodendron (Philodendron Schott)

Wygląd: roślina pnąca, rośnie do wysokości 2,50 m. Istnieją również gatunki niepnące się. Stosowane są środki wspomagające pnącza w postaci patyczków, małe gatunki mogą być uprawiane jako zawieszane w koszach. Liście sercowate, lancetowate i łopatkowate z gładkimi, lekko wciętymi brzegami, zróżnicowane w zależności od gatunku i wieku.

Kolor: błyszczące, zielone, czasem, od spodu czerwono zabarwione liście, ładne ulistnienie, roślina ozdobna.

Pochodzenie: Lasy deszczowe w Ameryce Południowej

Oczyszczanie powietrza: usuwa formaldehyd

Stanowisko: od lekkiego, do półcienistego, bez bezpośredniego nasłonecznienia, słońce rano lub wieczorem nie szkodzi roślinie.

Pielęgnacja: Utrzymywać w stanie wilgotnym od kwietnia do października, ale nie podlewać zbyt intensywnie. Zapewnić odpływ wody za pomocą warstwy drenażowej i luźnej ziemi. Zimą podlewać oszczędniej. W lecie co dwa, trzy tygodnie dodawać do wody płynny nawóz.

Figowiec benjamina (Ficus benjamina)

Wygląd: dorasta do 2 m wysokości, drzewko z pniem i licznymi krótkimi, prętowatymi gałęziami, drobne liście (5 – 11 cm), lekko skórzaste, jajowato zaostrzone.

Kolor: Liście jasno- lub ciemnozielone, żółto-zielone lub biało marmurkowe

Pochodzenie: lasy tropikalne Azji Południowej

Oczyszczanie powietrza: filtruje ksylen, toluen i formaldehyd

Stanowisko: jasne, lubi bezpośrednie światło słoneczne rano i wieczorem. Jeśli figowiec benjamina stoi w słabszym oświetleniu, straci marmurkowatość liści, ale da sobie radę.

Pielęgnacja: podlewać umiarkowanie, po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża, zimą rzadziej. Im cieplejsze środowisko, tym częstsze podlewanie! Zmiana miejsca i przeciągi mogą powodować utratę liści. W lecie, co 14 dni stosować nawóz do roślin zielonych, w okresie spoczynku nie nawozić.

Palma biczowa (Rhapis excelsa)

Wygląd: wolno rosnąca palma, od 1 do maksymalnie 2 m wysokości, w zależności od egzemplarza i wieku. Kłącze korzeniowe tworzy kilka pędów, dając wygląd małej grupy palm. Liście wyrastają z rurkowatych łodyg, na dowolnej wysokości. Są one podzielone wachlarzowato na kilka cienkich, prawie zupełnie odrębnych wachlarzy.

Kolor: Młode liście jasnozielone, później ciemnozielone – ulistnienie ozdobne. Łodygi gładkie i ciemnozielone

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia, Chiny, Japonia

Oczyszczanie powietrza: filtruje z powietrza ksylen, toluen i formaldehyd.

Stanowisko: jasne, półcieniste, ewentualnie z porannym lub wieczornym nasłonecznieniem. Zbyt duże nasłonecznienie spowoduje żółknięcie liści.

Pielęgnacja: roślina preferuje dobrze zdrenowane podłoże o lekko kwaśnym pH. Podlewać regularnie i obficie, gdy tylko wierzchnia warstwa wyschnie. Nawozić od wiosny do późnego lata, specjalnym nawozem do palm. Roślina wybacza błędy pielęgnacyjne i jest uważana za łatwą w pielęgnacji.