OGRODY WERTYKALNE

Ogrody wertykalne jako zielone i bujne konstrukcje do firm i domów stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego warto się nimi zainteresować w aspekcie swojej aranżacji?

Ogrody wertykalne – naturalna nowoczesność w biurach

Egzotyczna roślinność relaksuje, nastraja pozytywnie i często, szczególnie w świecie wyobraźni, przenosi nas w miejsca, do których chcielibyśmy podróżować. Ta cecha roślinności o fantazyjnych kształtach liści i wybarwionych na kolor zielony sprawia, że coraz więcej firmowych pomieszczeń przystraja się ogrodami wertykalnymi. W tym akcencie wyposaża się także okazałe korytarze biur, hoteli, restauracji i centrów handlowych. Dla oczu to wspaniała podróż po egzotycznym świecie roślin, która dzięki coraz szerszej ofercie firm zajmujących się tworzeniem ogrodów wertykalnych staje się usługą na wyciągnięcie ręki.

Ogrody wertykalne to bowiem nic innego jak pionowa ściana roślin, ułożonych w doniczkach na specjalnym stelażu. Zielona ściana zarasta dość szybko, szczególnie jeśli za całą aranżację odpowiedzialni są fachowcy.

Zielone ściany – zalety

Obcowanie z przyrodą, ciekawy efekt wizualny i niestandardowe wykończenie. Tymi trzema cechami można w skrócie opisać atuty współczesnych ogrodów wertykalnych tworzonych w pomieszczeniach firmowych lub w miejscach dostępnych publicznie. Niebywała fantazja, a często także roślinny obraz oplatają pionową ścianę w ten sposób, że można się w nią wpatrywać godzinami lub zerkać za każdym razem, gdy się obok niej przechodzi. Co ciekawe taki ogród wertykalny nigdy się nie nudzi.

Biura lub innego rodzaju wnętrza przyozdobione ogrodem wertykalnym uchodzą za prestiżowe i eleganckie. Luksus idzie tu w parze z aranżacją o zdecydowanie nowoczesnym zacięciu.

Warto pamiętać, że do aspektów wizualnych, wpisywanych na listę zalet posiadania ogrodów wertykalnych, należy dodać także funkcję praktyczną. Dzięki kompozycji roślinnej dostarczany jest niezbędny do życia tlen, utrzymuje się prawidłowa wilgotność powietrza, a akustyka wnętrza zdecydowanie zyskuje.

Jak powstają ogrody wertykalne?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że stworzenie ściany wertykalnej nie jest trudne. W praktyce samodzielne konstrukcje rzadko są nie tylko wytrzymałe, ale i okazałe. Bo choć roślin do ogrodu wertykalnego jest sporo, to sztuką jest stworzyć taką kompozycję, która będzie łatwa w pielęgnacji. Do tego niezbędna jest specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie projektantów. Dobrze wykonana ściana wertykalna powinna być solidnie zamocowana, pamiętajmy bowiem, że im większa kompozycja, tym jej ciężar również jest większy.

Pielęgnacja ogrodów wertykalnych

Skoro ściana wertykalna powstaje z roślin (zwykle żywych), to wymaga także stosowanej pielęgnacji i zapewnienia im prawidłowych warunków do wzrostu. Ważne dla całej konstrukcji będą nie tylko systematyczne podlewanie – najlepiej za pomocą dedykowanego systemu nawadniania – ale także odpowiednie warunki świetlne. To kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru firmy zakładającej nasz indywidualny ogród wertykalny na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń.

Ogrody wertykalne – ile to kosztuje?

Koszt wykonania ogrodu wertykalnego jest różny i zależny od wielu czynników. Trudno jest zatem na pytanie o cenę odpowiedzieć jednoznacznie. Po wycenę warto zgłosić się do specjalistów z firmy Zielone Biura, by ustalić indywidualnie zakres prac i dobór określonych roślin. Pamiętaj, że ogród wertykalny w domu może być Twoim ziołowym zakątkiem, również i takie zlecenia mogą wykonać dla Ciebie specjaliści. Sprawdź, czy w Twoim przypadku ten pomysł się sprawdzi.

Masz pytania?

Jeśli zaciekawiła Cię jakaś nasza usługa i chcesz o niej porozmawiać dłużej, zadzwoń lub napisz do nas.