Bambus

bambus

Bambus należy do rodziny traw wiechlinowatych.  Pierwotnie, rośliny te wywodzą się z południowych obszarów tropikalnych Azji.

Bambus zużywa dużo wody. Roślina ta preferuje stałą obecność korzeni w wilgotnej glebie. Należy jednak unikać gromadzenia się wody na dnie donicy. Szczególnie dużo wody potrzebuje latem.

Spryskiwanie liści

Spryskiwanie bambusa nie jest konieczne, ma jednak działanie zapobiegawcze przeciwko występowaniu chorób i szkodników

Bambus światło i ciepło

Bambusy uwielbiają dużą ilość światła słonecznego. Roślinę należy umieścić w odległości około 2 metrów od okna, po stronie południowej. Można go również umieścić bezpośrednio przy oknie, od strony zachodnio-wschodniej lub północnej. Należy uważać, aby nie ustawiać rośliny w przeciągach. Należy również unikać źródeł ciepła, powoduje to bowiem wypadanie liści. Liście bambusa wypadają również wtedy, kiedy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła słonecznego.

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 15 ℃

W nocy: 12 ℃

Przesadzanie Bambusa

Bambusa jest rośliną, której korzenie szybko się rozrastają. Dlatego konieczne jest przesadzanie bambusa co 2-3 lata. Należy to zrobić w następujący sposób: wybieramy doniczkę, która jest co najmniej 20% większa od poprzedniej. Przesadzanie bambusa najlepiej wykonać na wiosnę. W tym okresie roślina ma najwięcej energii, dzięki czemu bambus łatwo zregenerować ewentualne uszkodzenia.

Nawożenie Bambusa

Bambus jest z natury rośliną o dużej wytrzymałości. W związku z tym, nie jest konieczne jest jego dodatkowe nawożenie.

Pielęgnacja Bambusa

Przycinanie

Gdy roślina straci swoje walory dekoracyjne lub roślina zbytnio się rozrośnie, można ją przyciąć. Odbywa się to poprzez usunięcie brzydkich gałęzi w punktach, z których wyrastają.

Kwitnienie Bambusa

Bambus kwitnie rzadko. W tym przypadku należy usunąć kwiaty. Kwiaty zużywają tak dużo energii, że roślina może przez nie zginąć.

Właściwości trujące Bambusa

Bambus nie jest trujący.

Choroby Bambusa

Bambus jest silną rośliną i dlatego choroby pojawiają się tu znacznie rzadziej niż u innych roślin biurowych. Jest jednak wrażliwy na przeciągi, które mogą powodować choroby i ataki pasożytów.