Bambus należy do rodziny traw wiechlinowatych. Pierwotnie, rośliny te wywodzą się z południowych obszarów tropikalnych Azji.
Spis treści
Bambus zużywa dużo wody. Roślina ta preferuje stałą obecność korzeni w wilgotnej glebie. Należy jednak unikać gromadzenia się wody na dnie donicy. Szczególnie dużo wody potrzebuje latem.
Spryskiwanie bambusa nie jest konieczne, ma jednak działanie zapobiegawcze przeciwko występowaniu chorób i szkodników
Bambusy uwielbiają dużą ilość światła słonecznego. Roślinę należy umieścić w odległości około 2 metrów od okna, po stronie południowej. Można go również umieścić bezpośrednio przy oknie, od strony zachodnio-wschodniej lub północnej. Należy uważać, aby nie ustawiać rośliny w przeciągach. Należy również unikać źródeł ciepła, powoduje to bowiem wypadanie liści. Liście bambusa wypadają również wtedy, kiedy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła słonecznego.
W ciągu dnia: 15 ℃
W nocy: 12 ℃
Bambusa jest rośliną, której korzenie szybko się rozrastają. Dlatego konieczne jest przesadzanie bambusa co 2-3 lata. Należy to zrobić w następujący sposób: wybieramy doniczkę, która jest co najmniej 20% większa od poprzedniej. Przesadzanie bambusa najlepiej wykonać na wiosnę. W tym okresie roślina ma najwięcej energii, dzięki czemu bambus łatwo zregenerować ewentualne uszkodzenia.
Bambus jest z natury rośliną o dużej wytrzymałości. W związku z tym, nie jest konieczne jest jego dodatkowe nawożenie.
Gdy roślina straci swoje walory dekoracyjne lub roślina zbytnio się rozrośnie, można ją przyciąć. Odbywa się to poprzez usunięcie brzydkich gałęzi w punktach, z których wyrastają.
Bambus kwitnie rzadko. W tym przypadku należy usunąć kwiaty. Kwiaty zużywają tak dużo energii, że roślina może przez nie zginąć.
Bambus nie jest trujący.
Bambus jest silną rośliną i dlatego choroby pojawiają się tu znacznie rzadziej niż u innych roślin biurowych. Jest jednak wrażliwy na przeciągi, które mogą powodować choroby i ataki pasożytów.