ARAUKARIA

araukaria

Araukaria pochodzi od wymarłej rośliny Araucariaxylon Arizonicum. Ten przodek rodziny araukariowatych, występował najliczniej w okresie triasu, około 60 milionów lat temu. Araukaria należy do rodziny drzew iglastych i rośnie pierwotnie w południowej Brazylii i Chile.

Araukaria - podlewanie

Araukaria magazynuje część wody w swoim pniu. Dlatego roślina ta potrzebuje mało podlewanie, które należy wykonywać dopiero wtedy, gdy gleba staje się sucha. Szczególnie zimą podłoże araukarii powinno nieco przeschnąć. Rzadkie podlewanie nie stanowi więc problemu zimą.

Ilość potrzebnej araukarii wody zależy od różnych warunków, takich jak światło dzienne i ciepło. Z tego względu nie należy podlewać rośliny zbyt obficie, aby unikać sytuacji, w których podłoże jest bardzo mokre.

Spryskiwanie liści

Spryskiwanie nie jest konieczne w przypadku araukarii. Pomaga jednak w usuwaniu kurzu z liści.

Araukaria światło i ciepło

Araukaria wymaga dużej ilości światła, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Roślinę należy umieścić 2 – 3 metry od okna zachodniego lub 4 metry od okna południowego.

Można umieścić araukarię od strony północnej, ale źle wpływa to na jej rozwój. Jeśli araukaria jest umieszczona w zbyt ciemnym miejscu, to nie będzie rozwijać nowych liści. Nawet w optymalnych warunkach araukaria rośnie bardzo powoli.

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 15 ℃

W nocy: 7 ℃

Przesadzanie Araukarii

Araukarię najlepiej przesadzić zaraz po zakupie lub na wiosnę. Preferowana jest wiosna, ponieważ o tej porze roku korzenie rośliny szybciej się regenerują.

Należy przesadzać araukarię do nowej doniczki, która jest co najmniej o 20% większa od starej. Należy użyć do tego celu zwykłej ziemi doniczkowej. Nie należy używać keramzytu na dnie donicy, ponieważ w przeciwnym razie będzie gromadzić się woda, co spowoduje gnicie korzeni.

Większa doniczka stymuluje rozwój araukarii i poprawia jej formę.

Araukaria - nawożenie

Araukaria naturalnie rośnie powoli, więc potrzeba nawożenia jej jest niewielka. Nadmierne nawożenie jest szkodliwe.

Pielęgnacja Araukarii

Odbarwienia liści

Brązowe brzegi liści  araukarii są oznaką zbyt intensywnego podlewania. Jeśli na liściach araukarii pojawiają się szare plamy, oznacza to, że araukaria w naturalnym procesie zrzuca stare liście. Jeśli araukaria ma dużo szarych liści, zawsze można je po prostu wyciąć.

Przycinanie

Araukaria jest rośliną biurową, którą łatwo jest przycinać. nadaje się do tworzenia bonsai.

Rozmnażanie

Araukaria jest trudna do rozmnażania. Można spróbować odcinać jej gałązki i umieszczać je w wodzie. Zapoczątkuje to wytwarzanie nowych korzeni i z czasem można sadzonkę przenieść do ziemi doniczkowej. Jeśli proces rozmnażania się uda, sadzonka szybko rośnie.

Araukaria - kwitnienie

Araukaria nie kwitnie w pomieszczeniach biurowych. Kwitnie ona tylko w swoim naturalnym środowisku, gdzie drzewo araukarii osiąga wysokość kilku metrów.

Araukaria - właściwości trujące

Araukaria nie jest trująca.

Choroby Araukarii

Naturalnie araukaria nie jest narażona na szkodniki i choroby. Jeśli występuje na niej mączniak, to z reguły jest efektem nadmiernego podlewania.