PAPROCIE W BIURZE - DZIAŁANIE I PIELĘGNACJA

paprocie

Paprocie rosną na ziemi od około 300 do 400 milionów lat. Do dziś wyglądają trochę „prymitywnie”. Jednak w przeciwieństwie do swoich przodków, którzy tworzyli ogromne lasy, dzisiejsze paprocie rosną nieco mniej okazale. Paprocie dobrze nadają się jako rośliny domowe do mieszkań i pomieszczeń biurowych, które nie oferują dużo światła słonecznego. Jedyną rzeczą, bez której paproć nie może się obejść, jest wilgoć.

W lesie na każdym kroku można spotkać paprocie. Kolonizują one zacienione miejsca pod drzewami, wyrastają ze szczelin skalnych i ozdabiają swoimi liśćmi miejsca, gdzie brakuje słońca. W cienistych, wilgotnych lasach, wąwozach i dolinach strumieni, a także na obszarach o dużej ilości opadów paprocie występują naturalnie. Te naturalne warunki są jednym z powodów, dla których paprocie dobrze się czują również w pomieszczeniach zamkniętych. Jako rośliny leśne mają niewielkie wymagania świetlne. Wymagają one jednak wysokiej wilgotności powietrza.

Temperatury pokojowe pomiędzy 16 a 22 stopniami odpowiadają ich naturalnym potrzebom. Tropikalne gatunki paproci są zazwyczaj wiecznie zielone i mają trochę „dziwaczny”, ale bardzo atrakcyjny wygląd. Chociaż paprocie nie rodzą kwiatów, mają atrakcyjne liście. Liście paproci są albo pojedyncze lub złożone, pierzaste, a czasami także pasiaste.

Paprocie znowu cieszą się dużym zainteresowaniem

Jeśli spojrzeć na dostępny asortyment paproci, przeznaczonych do dekoracji wnętrz mieszkań i biur, można zauważyć, że są one znowu bardzo poszukiwane. W połączeniu z nowoczesnymi donicami tworzą one żywe, atrakcyjne elementy przyciągające wzrok i jednocześnie zapewniające dobry klimat w pomieszczeniach.

Właściwa pielęgnacja paproci

Co ważne, paprocie są dość łatwe w pielęgnacji: wystarczy je podlewać, spryskiwać liście i od czasu do czasu obcinać stare liście. Niektóre gatunki tropikalnych paproci przechodzą zimą w stan spoczynku. W miesiącach zimowych nie obserwuje się ich wzrostu, co sprawia, że roślina wygląda na uszkodzoną. Nie jest to jednak jeszcze powodem, aby je wyrzucać. Pod koniec zimy, kiedy jest więcej światła, na paprociach ponownie tworzą się świeże liście, pod warunkiem, że gleba jest lekko wilgotna.

Paprocie w biurze

Paprocie radzą sobie w pomieszczeniach biurowych szczególnie dobrze, ponieważ nie potrzebują wiele światła słonecznego. Udowodniono, że paprocie mają działanie oczyszczające powietrze z formaldehydu oraz ksylenów i tuloli.