Jakość powietrza w homeoffice, a wydajność pracy

Rośliny biurowe: Nie tylko pięknie wyglądają, zwiększają zawartość tlenu i tym samym poprawiają klimat w pomieszczeniach, ale według badań mają nawet znaczący wpływ na naszą wydajność w pracy. W tym artykule dowiesz się, jakie jeszcze ukryte talenty mają rośliny domowe i dlaczego zdecydowanie powinieneś wyposażyć swoje domowe biuro w odpowiednią ilość zieleni.

Rośliny mają pozytywny wpływ na klimat wnętrz. Większość ludzi ma tego świadomość, jednak kilka lat temu pewne badanie wyraźnie udowodniło, jak pozytywnie rośliny mogą również bezpośrednio wpływać na naszą wydajność w pracy. Brytyjski zespół badawczy z Uniwersytetu w Cardiff obserwował dwie grupy pracowników przez okres kilku miesięcy.

Biura jednej z grup zostały wyposażone w rośliny biurowe, tak że każdy pracownik, ze swojego miejsca pracy, miał widok na co najmniej dwie zielone rośliny. Druga grupa natomiast, pracowała w biurach, w których nie było żadnych roślin. Podczas eksperymentu, pracownicy byli pytani o ich postrzeganie atmosfery pracy. Ponadto, w całym okresie badania, mierzona była wydajność pracy pracowników.

Wyniki badań były zdumiewające. Grupa pracowników z roślinami nie tylko stwierdziła, że jest znacznie bardziej zadowolona z pracy i potrafi się lepiej skoncentrować, ale także osiągnęła średnio o 15% wyższą wydajność niż grupa pracowników z pomieszczeń bez roślin.

To pokazuje, jak wartościowa jest obecność roślin w biurze! Nie tylko dlatego, że poprawiają one samopoczucie pracowników, ale również dlatego, że mogą one znacznie zwiększyć szanse na sukces firmy!

Rośliny przeciwko suchemu powietrzu w sezonie grzewczym

Wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach jest prawie zawsze zbyt niska, a negatywne tego skutki często są bagatelizowane. Szczególnie w zimnych miesiącach ogrzewanie może szybko zmniejszyć wilgotność i tak już dość suchego powietrza w biurze, a także w home office, do poziomu poniżej 30%. Tymczasem optymalna wartość wilgotności powietrza dla człowieka to 50%.

Negatywny wpływ zbyt suchego powietrza na samopoczucie człowieka szybko stają się zauważalne. Przede wszystkim czujemy, że nasze oczy łatwiej wysychają. Trzeba częściej mrugać. Suche powietrze podrażnia również drogi oddechowe i często powoduje bóle głowy. Trudniej nam się skoncentrować i szybciej się męczymy. Często jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy, skąd tak naprawdę biorą się te wszystkie objawy.

Przeciętnie spędzamy około 90% całej doby w pomieszczeniach zamkniętych. Stałe przebywanie w suchym powietrzu powoduje, że chorujemy. Długotrwałe konsekwencje niedostatecznej wilgotności powietrza to gorsze działanie układu odpornościowego, spadek wydajności oraz zwiększone ryzyko wystąpienia przeziębień, kaszlu czy zapalenia spojówek.

Aby zwiększyć wilgotność powietrza w biurze lub home office, można na zastosować nawilżacze powietrza. Prostszą i bardziej naturalną metodą jest zakup roślin do biura! Przed wyborem roślin warto się jednak doinformować. Niektóre rośliny nadają się szczególnie do zwiększania wilgotności powietrza.

Rośliny dla lepszego samopoczucia w biurze i home office

Jakość powietrza ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Rośliny nie tylko pomagają w utrzymaniu dobrego samopoczucia poprzez zwiększenie zawartości tlenu i wilgotności, ale mogą również filtrować z powietrza wiele zanieczyszczeń. Jeśli często czujemy się zmęczeni i trudno nam się skoncentrować przez dłuższy czas, to przyczyną może być zanieczyszczone powietrze w biurze.

Zanieczyszczenia dostają się do pomieszczeń biurowych nie tylko w formie spalin czy dymu papierosowego, ale mogą być również wydzielane przez znajdujące się w biurze przedmioty i urządzenia. Należą do nich na przykład meble, produkty kosmetyczne lub niektóre farby. Najczęstsze zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń biurowych to benzen, formaldehyd, ksylen i trójchloroetylen. Bóle głowy, zmęczenie, gorsza jakość snu i obniżona koncentracja to tylko niektóre z efektów oddziaływania tych substancji na nasze zdrowie.

Po raz kolejny rośliny mogą pomóc nam wyjść z tej trudnej sytuacji. NASA odkryła, że niektóre rośliny mają zdolność do filtrowania ogromnej ilości zanieczyszczeń z powietrza. W trakcie badań „Clean Air Study”, przeprowadzonych w 1989 roku, stwierdzono, że niektóre rośliny są w stanie absorbować zanieczyszczenia i rozkładać je poprzez korzenie. Poddane badaniu gatunki roślin, to:

Wpływ roślin na naszą psychikę

Jednak rośliny mają nie tylko ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także na naszą psychikę. Na przykład, wielokrotnie udowodniono, że rośliny łagodzą stres. Pewna japońska firma opublikowała w 2017 roku badania na ten temat. Zmierzono tu poziom stresu pracowników z dwóch grup, z których jedna pracowała w pomieszczeniach z roślinami, a druga w pomieszczeniach pozbawionych roślin.. W badanej ślinie osób, które pracowały w obecności roślin, wykryto średnio mniej hormonów stresu.

Już sam widok roślin działa na nas odstresowująco. Badania przeprowadzone na Tajwanie wykazały również, że odstresowujące działanie roślin jest jeszcze większe, gdy aktywnie o nie dbamy. Jednak, łagodzenie stresu to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów, jakie rośliny wywierają na naszą psychikę. Wykazano również, że rośliny domowe obniżają ciśnienie krwi, pomagają nam zasnąć, a nawet mogą leczyć dolegliwości. Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Harvardzie, rośliny mogą również pozytywnie wpływać na naszą pamięć!

Chociaż korzyści wynikające umieszczenia roślin w pomieszczeniach biurowych są ogromne, firmy często nie zwracają na to należnej uwagi. Jednak teraz, gdy ludzie coraz częściej pracują w home office, możemy samodzielnie zadbać o jak najlepszą atmosferę pracy.