Jak stworzyć dystans społeczny w biurze za pomocą roślin?

COVID-19 zasadniczo zmienił naszą koncepcję miejsca pracy. Wiele osób ceni sobie pracę w home office, podczas gdy inni chętnie wracają do biura. Biorąc pod uwagę niedawne ponowne wprowadzenie w całej Europie środków typu „lockdown light” – w tym wymogu powrotu pracowników do macierzystego biura, w przyszłości wskaźniki wykorzystania powierzchni biurowej będą prawdopodobnie ulegać stałym wahaniom.

Trudno powiedzieć, jak sytuacja rozwinie się w ciągu najbliższych miesięcy, ale jedno jest pewne, jeśli pracownicy mają wrócić do miejsc pracy w swoich firmach, to dystans przestrzenny – społeczny – w biurach jest niezbędny. A ponieważ społeczeństwo w dalszym ciągu wciąż dostosowuje się do warunków pandemii, to również firmy w kreatywny sposób szukają sposobów na bezpieczny powrót pracowników do biura.

Dystans społeczny w biurach

Żadna firma nie chce, aby pracownicy byli narażeni na zakażenie wirusem COVID-19 w biurze. Dystans przestrzenny – mówiąc prościej, zachowanie dystansu – jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania przenoszeniu choroby w miejscu pracy. Amerykańska firma Cushman & Wakefield opracowała wytyczne dotyczące tego, co nazywa „6 Feet Office”. Zaproponowano tam środki takie jak „ulice jednokierunkowe” w biurze, aby zapewnić, że odległość 1,5 m jest zawsze zachowana.

Zmniejszenie powierzchni biurowej, zamykanie sal konferencyjnych, oznakowanie, specjalne usadzanie pracowników i oznaczenia odległości na podłodze – to niektóre z pomysłów rekomendowanych przez władze w zakresie organizacji przestrzeni w biurach. Wiele firm poszukuje rozwiązań technologicznych, na przykład instalując inteligentne czujniki, które wykrywają w pomieszczeniu liczbę osób i odległość między nimi.

Tego typu rozwiązania mogą być skuteczne, ale tylko wtedy, gdy pracownicy będą przestrzegać tych wytycznych. Taśma na podłodze może zostać przeoczona, a znaki zignorowane. Instrukcje i odgradzanie określonych obszarów to niezbyt pomysłowe sposoby na stworzenie bezpiecznego miejsca pracy i zapewnienie zachowania dystansu społecznego.

Dystans społeczny w zieleni

Wraz z maskami, regularnym myciem i dezynfekcją rąk, dystans społeczny może sprawić, że środowisko pracy stanie się bardziej bezpieczne. Wykorzystanie roślin do zachowania dystansu to przyjazny dla środowiska i pomysłowy sposób na ochronę pracowników.

Pandemia przyspieszyła przyjęcie zasad „projektowania biofilicznego” (koncepcja przenoszenia aspektów świata naturalnego do pomieszczeń zamkniętych) w miejscu pracy. Coraz więcej firm interesuje się oświetleniem, jakością powietrza, wentylacją i innymi czynnikami, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Częścią tych zmian jest wykorzystywanie roślin do tworzenia dystansu przestrzennego między pracownikami.

Wprowadzenie roślin do miejsca pracy to nie tylko atrakcyjny i estetyczny sposób na spełnienie wymogów dotyczących odstępów, ale także szereg innych korzyści. Wykazano, że rośliny poprawiają koncentrację i produktywność, a także zdrowie i samopoczucie psychiczne. W tak niepewnych czasach nie sposób przecenić znaczenia tworzenia przestrzeni, w których czujemy się komfortowo. Oto kilka wskazówek, jak wykorzystać rośliny, aby stworzyć bezpieczniejszy układ przestrzenny biura podczas pandemii.

Dystans społeczny z wykorzystaniem roślin