Jak stworzyć dystans społeczny w biurze za pomocą roślin?

Każdy wybór designu ma na celu stworzenie jak najlepszego „user experience”. Ale kiedy przychodzi do decyzji związanych z aranżacją miejsca pracy, względy praktyczne, takie jak wydajność, stosunek jakości do ceny lub to, jak zmieścić kilka dodatkowych biurek, często przysłaniają to, co najważniejsze: czy przestrzeń działa korzystnie na ludzi, którzy z niej korzystają? Najważniejszą zasadą w praktyce projektowej jest stawianie ludzi w centrum każdego projektu.

Design jest często mylnie rozumiany jako element czysto dekoracyjny. Human-Centered Design, czyli projektowanie skoncentrowane na człowieku – czy to w modzie, wnętrzach czy UX – odnosi się, obok względów estetycznych, do funkcjonalnych potrzeb ludzi . Istotą Human-Centered Design jest dążenie do poprawy samopoczucia ludzi.

Myśląc o projektowaniu wnętrz należy pamiętać o punkcie wyjścia, jakim jest „experiential design”. Mówiąc najprościej, experiential design to sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcję z przestrzenią. To sposób projektowania, który łączy ludzi z miejscami. Zasada stawiania człowieka w centrum i traktowania klienta jako głównego użytkownika powinny być punktem wyjścia dla każdego wyzwania projektowego – niezależnie od tego, czy jest to projektowanie aplikacji mobilnych, domu lub przestrzeni biurowej.

Ludzie powinni być zawsze stawiani na pierwszym miejscu. Każdy projekt musi być dostosowany do tego, kim jesteśmy, do tego co jest dla nas ważne, co nas motywuje, jaki styl życia prowadzimy. Dobry projekt aranżacji powierzchni biurowych jest nie tylko elastyczny, ale także aktywnie wspiera rozwój osobisty pracowników, którzy będą pracować w biurze.

Human-Centered Design w biurach

Atmosfera panująca w biurze jest kluczowa zarówno dla procesu rekrutacji, jak i późniejszego utrzymania pracowników. Podejście Human-Centered Design wpłynęło, w ostatnich latach na projekty powierzchni biurowych. Spędzamy w pracy więcej czasu niż poprzednie pokolenia, istnieje więc wyraźny trend do wprowadzania elementów wystroju, typowych dla wnętrz mieszkalnych, do biur.

W dzisiejszych czasach bardzo popularne jest urządzanie w biurach, pomieszczeń przypominających domowy salon. Są to takie elementy jak: zestawy wygodnych foteli, do nieformalnych spotkań poza salą konferencyjną, nisze sypialne czy pokoje do medytacji.

W miarę jak wydłużanie czasu pracy staje się normą, rosną również oczekiwania dotyczące powierzchni biurowych, które powinny zaspokajać także osobiste potrzeby pracowników. Kryje się za tym tzw. „employer branding”, ale świadczy to również o szerszym rozumieniu potrzeb ludzi, nie tylko jako pracowników, ale także jako istot ludzkich. Inwestowanie w środowisko pracy zwiększa satysfakcję i motywację pracowników, co jest bardzo korzystne dla biznesu.

Stworzenie przestrzeni, która sprawdzi się w przypadku zróżnicowanej grupy pracowników, nie jest jednak łatwe. Przy projektowaniu przestrzeni biurowych często stosuje się standardowe rozwiązania. W przeciwieństwie do tego, Human-Centered Design, zamiast standaryzacji oferuje pracownikom możliwość wyboru i dostrzega, że różni ludzie pracują w różny sposób.

Rola roślin w Human-Centered Design

Łączenie wnętrz ze światem przyrody – zasada znana jako „biophilic design” – jest wymieniana jako jeden z wiodących trendów w projektowaniu biur „skoncentrowanych na człowieku”. Kiedy projektanci rozmawiają z pracownikami biur, ci zwykle mówią, że rośliny kojarzą im się z przyjemną atmosferą pracy.

Oprócz dzieł sztuki, to rośliny nadają miejscu pracy osobowość. Zieleń w przestrzeni to coś, co nadaje jej charakter i duszę”. W popularyzacji roślin, jako istotnego elementu wystroju wnętrz dużą rolę odgrywają platformy cyfrowe, takie jak Pinterest czy Instagram. Jednak rola roślin w biurach wykracza daleko poza tylko samą estetykę.

W przypadku roślin dostrzec można również korzyści funkcjonalne, jakie one ze sobą przynoszą, takie jak oczyszczanie powietrza. Obecność roślin nie tylko przyczynia się do stworzenia pięknej i przyjemnej atmosfery, ale także do stworzenia bardziej przyjaznego i zdrowszego środowiska do życia i pracy.

Trendy przyszłości w projektowaniu biur

COVID-19 zmienił nasze rozumienie miejsca pracy. Biuro przeniosło się częściowo do domów, więc, zwłaszcza w sektorze prywatnym, często można spotkać ludzi, którzy chcieliby, aby wnętrza biurowe bardziej przypominały warunki domowe. Oznacza to, na przykład, że nowoczesne biura powinny zawierać elementy wyposażenia, które mogą pełnić zarówno funkcje prywatne, jak i biznesowe.

Można założyć, że w najbliższej przyszłości powierzchnie biurowe poważnie się zmienią. Staną się bardziej przystosowane do ludzkich potrzeb, tak aby mogły być wykorzystywane dla stałego zespołu, ale czasem także dla osób, które wynajmują biurko, jak w przestrzeni coworkingowej, a czasem na urządzenia zewnętrznych warsztatów czy eventów.

W sytuacji, gdy coraz mniej osób pracuje w biurach, sensowne jest zainwestowanie większych środków w prawidłowe zaprojektowanie przestrzeni. Zamiast inwestować w wyższe czynsze, w lepszych lokalizacjach, lepiej, taniej i efektywniej jest inwestować w wystrój wnętrz.