Paproć

paprocie

Paproć należy do roślin naczyniowych, zarodnikowych. Istnieją setki gatunków paprotników, które należą do tej rodziny. Paprocie, do prawidłowego wzrostu potrzebują miejsc częściowo zacienionych, bez bezpośredniego działania promieni słonecznych.  Paprocie zawsze potrzebują wilgotnej gleby.

Gleba dla paproci powinna być zawsze wilgotna, ale tak, aby na dnie donicy nie gromadziła się woda.

Spryskiwanie liści

Paprocie będą wyglądały piękniej, jeśli będą regularnie spryskiwane. Pozwoli to również na usunięcie kurzu i insektów.

Paproć - światło i ciepło

Najlepsze dla paproci są miejsca nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Częściowe zacienienie jest korzystne dla paproci, ponieważ najlepiej imituje warunki zbliżone do naturalnych. Paproć można zarówno wieszać na ścianach, jak i stawiać. Jeśli paproć otrzymuje zbyt dużo światła słonecznego, jej liście pojedyncze liście żółkną, lub nawet cała roślina może się przebarwić.

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 15 ℃

W nocy: 12 ℃

Paproć - przesadzanie

Ponieważ paprocie rosną stosunkowo wolno, nie trzeba ich często przesadzać. Można natomiast przesadzać paprocie bezpośrednio po ich zakupie. Najlepiej jest przesadzać paprocie wiosną lub latem. Należy uważać, aby nie uszkodzić przy tym korzeni. Nowa doniczka powinna być o co najmniej 20% większa od starej. W przypadku wysokich donic warto zastosować specjalną wkładkę, aby woda nie zbierała się na dnie donicy i roślina nie zaczęła gnić.

Nawożenie Paproci

Paprocie nie wymagają nawożenia. Można umiarkowanie nawozić paprocie wiosną lub latem, ale nie jesienią i zimą

Paproć - pielęgnacja

Odbarwienia liści

Kiedy paprocie mają żółte liście, oznacza to zazwyczaj, że otrzymują zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego. Paproć powinna być umieszczona w odległości co najmniej 1 metra od okna. Jeśli liście mają brązowe krawędzie lub plamy, to w 90% przypadków jest to znak, że paproć dostaje za dużo wody.

Przycinanie

Paproć nie musi być przycinana, można jedynie odciąć stare, obumarłe liście.

Rozmnażanie

Rozmnażanie paproci za pomocą sadzonek jest trudne. Możliwe jest rozmnażanie paproci z nasion.

Kwitnienie Paproci

Paprocie nie tworzą kwiatów, ale zarodniki.

Paproć- właściwości trujące

Występują trujące gatunki paproci.

Choroby

Paproć jest niewrażliwa na insekty i choroby. Jeśli paproć zaatakują insekty, zalecane jest ich zwalczanie za pomocą środków chemicznych.