Filodendron

filodendron

Filodendrony pochodzą pierwotnie z lasów deszczowych Ameryki Południowej. Rodzina filodendronów składa się z bardzo wielu różnych gatunków.

Gleba dla filodendrona musi być zawsze wilgotna. Jednocześnie jednak, roślina ta nie zużywa dużo wody i jest wrażliwa na zbyt dużą jej ilość. Dlatego, nie należy podlewać jej jednorazowo zbyt obficie. Możesz ją podlewać wtedy, gdy tylko gleba w donicy zacznie wysychać.

Ilość wody zależy od różnych czynników, takich jak lokalizacja i wielkość filodendrona. Należy zacząć od umiarkowanego podlewania. Jeśli po czterech dniach gleba jest nadal wilgotna, należy podlewanie ograniczyć.

Należy sprawdzić palcem, czy gleba jest wilgotna. W przypadku nowych roślin warto robić to regularnie. Po kilkukrotnym podlewaniu będzie wiadomo, ile wody potrzebuje filodendron.

Spryskiwanie liści

Im częściej, tym lepiej. Szczególnie wysokie rośliny, z odkrytymi częściami korzeni, lubią być spryskiwane regularnie. Zaleca się wykonywanie tego co najmniej raz w tygodniu.

Filodendrony - światło i ciepło

Filodendrony bardzo dobrze czują się w słabym oświetleniu. Należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych, zwłaszcza od strony południowej.

Rośliny należy umieszczać w odległości 3 do 4 metrów od okien północnych, lub 4 metrów okien wschodnich i zachodnich, lub 5-6 metrów od okien południowych. Takie odległości zapewniają, że filodendron otrzymuje dziennie, maksymalnie trzy godziny bezpośredniego światła słonecznego.

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 15 ℃

W nocy: 12 ℃

Przesadzanie Filodendronów

Filodendron może być przesadzony natychmiast po zakupie lub wiosną. Do tego celu należy użyć uniwersalnej ziemi doniczkowej lub ziemi do anturium. Należy zastosować donicę o średnicy większej o co najmniej 20 procent od poprzedniej. Starszych egzemplarzy filodendronów nie trzeba przesadzać. W tym przypadku wierzchnia warstwa może być zastąpiona świeżą ziemią.

Nawożenie Filodendronów

Nawozić należy raz w tygodniu, w okresie wegetacji. Nigdy nie należy podawać zbyt dużych dawek nawozu, nawet jeśli filodendron nie był nawożony przez dłuższy czas. Nawożenie nie jest konieczne w okresie spoczynku, czyli jesienią i zimą.

Filodendrony - pielęgnacja

Odbarwienia liści

Żółte, przebarwione liście filodendrona są często wynikiem zbyt obfitego podlewania.

Przycinanie

Filodendrony pnące są łatwe do prowadzenia. Zbyt długie pędy można bez problemu przycinać nożyczkami.

Rozmnażanie

Odmiany niepnące się można rozmnażać wyłącznie przez nasiona. Filodendrony pnące mogą być rozmnażane poprzez umieszczanie sadzonek w wilgotnej mieszaninie torfu i piasku, w temperaturze około 23 stopni.

Filodendron - kwitnienie

Rzadko zdarza się, aby filodendron zakwitał. Jeśli roślina mimo to zakwitnie, najlepiej jest odciąć kwiaty. Zapach kwiatu filodendrona nie jest szczególnie przyjemny. Zużywa on też dużo energii rośliny i pogarsza jej ogólną formę.

Filodendron - właściwości trujące

Większość gatunków filodendronów jest trująca w przypadku ich zjedzenia. Szczególnie koty mają tendencję do gryzienia liści filodendrona. Toksyny mogą uszkadzać nerki kota, więc jeśli zauważysz, że zjadł on liście filodendrona zasięgnij porady u lekarza weterynarii

Choroby Filodendronów

Filodendrony nie są podatne na szkodniki i choroby.