Aspidistra wyniosła

Aspidistra wyniosła

Aspidistra rośnie dziko w górskich regionach Japonii i Tajwanu, gdzie rośnie głównie jako roślina poszycia leśnego. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „Aspid”, co w luźnym tłumaczeniu oznacza „tarcza”. Wynika to z jej kształtu.

Aspidistra wyniosła nie ma dużych wymagań co do podlewania. Te rośliny biurowe nie mają problemów z nieregularnym podlewaniem, tak długo jak ich korzenie nie są zanurzone w wodzie. Dlatego, w razie wątpliwości lepiej jest poczekać z podlewaniem. Aspidistra bez problemu przetrwa w suchej glebie przez wiele dni.

Aspidistra rozwija się najlepiej, gdy gleba, przed podlaniem, jest lekko przeschnięta.

Spryskiwanie liści

Nie jest konieczne, aby często spryskiwać aspidistrę, ale pomaga to z niej usuwać szkodniki i kurz. Spryskane liście nabierają również blasku.

Aspidistra światło i ciepło

Aspidistra wyniosła rośnie w naturze wśród innych roślin swojego gatunku. Dlatego też, aspidistra najlepiej rozwija się w zacienionych miejscach. Aspidistra potrzebuje jednak światła słonecznego, samo sztuczne światło jej nie wystarcza. Należy umieścić aspidistrę bezpośrednio przed oknem północnym, dwa do czterech metrów przed oknem zachodnim lub wschodnim lub trzy do sześciu metrów przed oknem południowym. Liście aspidistry żółkną, jeśli otrzymują zbyt dużo światła słonecznego.

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 12 ℃

W nocy: 5 ℃

Przesadzanie Aspidistry

Ponieważ aspidistra rośnie powoli, nie zaleca się częstego jej przesadzania. Najlepiej robić to wiosną lub latem. Nowa donica musi być przynajmniej o dwadzieścia procent większa niż poprzednia. Wystarczy użyć zwykłą, uniwersalną ziemię doniczkową. należy się przy tym starać, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić korzenie przesadzanej rośliny. W przypadku wysokich donic zaleca się stosowanie specjalnej tulejki. Zapobiega ona zagniwaniu wody na dnie doniczki, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do gnicia korzeni.

Nawożenie Aspidistry

Aspidistra wyniosła rośnie powoli, dlatego nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Umiarkowane nawożenie wpływa jednak pozytywnie na formę aspidistry, przy czym nie należy przekraczać zalecanych ilości nawozu, ponieważ może to być szkodliwe dla aspidistry.

Aspidistra - pielęgnacja

Odbarwienia liści

Aspidistra rzadko cierpi z powodu przebarwionych liści. Jeśli jej liście stają się jaśniejsze lub nawet żółte, najlepiej jest przenieść aspidistrę o jeden metr dalej od okna. Jeśli na liściach aspidistry pojawią się brązowe plamy lub brązowe krawędzie, często jest to oznaką zbyt dużej ilości wody. W takim przypadku należy natychmiast ograniczyć podlewanie.

Przycinanie

Aspidistra wyniosła nie rośnie zbyt wysoko. Przycinanie nie jest więc konieczne. Należy tylko usuwać brzydkie lub przebarwione liście. W ten sposób aspidistra oszczędza energię i zachowuje swoje walory dekoracyjne.

Rozmnażanie

Aspidistrę można rozmnażać przez oderwanie pędów wraz z korzeniami. należy upewnić się, że sadzonki, są następnie umieszczane w ciepłym i wilgotnym środowisku, ponieważ daje to największe szanse na sukces rozmnażania.

Aspidistra - kwitnienie

Aspidistra kwitnie rzadko lub nigdy. Kwiaty rosną nisko przy ziemi i są mało widoczne. Zapylanie, w naturalnym środowisku, odbywa się przez ślimaki i skorupiaki, a nie przez owady.

Aspidistra - właściwości trujące

Aspidistra nie jest trująca. W Japonii na jej liściach są nawet podawane potrawy, choć same liście nie są spożywane.

Choroby Aspidistry

Aspidistra jest rośliną, która jest odporna na szkodniki i choroby. Może być atakowana przez tarczniki miseczniki . W tym przypadku zalecane jest ich zwalczanie za pomocą środków chemicznych.