Aloes - Aloe Vera

araukaria

Aloes pochodzi z Bliskiego Wschodu. Ten sukulent jest obecnie powszechnie uprawiany na Karaibach, w Ameryce Środkowej i w Azji. Ze względu na wiele korzystnych właściwości jego soku, roślina ta jest szeroko uprawiana do produkcji napojów, preparatów do leczenia ran, ochrony przeciwsłonecznej i kosmetyków. Gęste liście aloesu wyrastają na łodydze i osiągają długość do około 60 cm. Na brzegach zielono-szarych liści aloesu występują drobne ząbkowania.

Aloes potrzebuje bardzo mało wody, ponieważ roślina ta potrafi magazynować wodę w swoich liściach z wnętrzem przypominającym konsystencją żel. W okresie od kwietnia do października roślina potrzebuje nieco więcej wody, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej. Jesienią i zimą sukulent ten może całymi tygodniami obywać się bez wody.

Ilość wody ma wpływ na szybkość wzrostu aloesu. Im więcej wody dostaje roślina, tym szybciej rośnie. Jednak, zbyt duża ilość wody, w połączeniu ze zbyt małą ilością światła może szybko doprowadzić do gnicia roślin. Aloes rzadko otrzymuje zbyt mało wody. Jeśli końcówki liści kurczą się i stają się czerwone, wtedy roślina powinna być podlewana częściej.

Spryskiwanie liści

Aloesu nie trzeba spryskiwać, ponieważ jest on przystosowany do życia w suchym powietrzu. Od czasu do czasu roślinę należy przemyć w celu usunięcia kurzu z liści. W ten sposób roślina otrzymuje więcej światła.

Aloes światło i ciepło

Aloes można umieścić w miejscu częściowo zacienionym lub w pełnym słońcu. Roślina dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. W jaśniejszym otoczeniu aloes rośnie szybciej, ale zużywa też więcej wody. W dalszej odległości od okna, przy zbyt dużej ilości wody wzrasta ryzyko gnicia.

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 10 ℃

W nocy: -2 ℃

Aloes - przesadzanie

Aloes jest rośliną, która rośnie głównie w wymiarze swojej szerokości. Dlatego też, zaleca się przesadzanie aloesu co dwa lata, najlepiej na wiosnę. Jeśli aloes jest przesadzana podczas swojego sezonu wegetacyjnego, to sam zregeneruje wszelkie uszkodzenia korzeni, które wystąpią podczas przesadzania. Ten sukulent nie wysycha szybko, jeśli jego korzenie są uszkodzone, więc przesadzanie nawet zaraz po zakupie nie jest problemem. Należy użyć donicy, która jest co najmniej o dwadzieścia procent większa niż stara donica, aby korzenie miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Po przesadzeniu nie należy podlewać rośliny przez kilka dni.

Aloes - nawożenie

Aloes potrzebuje niewiele składników odżywczych. Roślina ta rośnie naturalnie na glebach ubogich. Z tego względu nawożenie rośliny jest konieczne tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Nawożenie najlepiej przeprowadzać wiosną, ponieważ w tym czasie roślina domowa rośnie najszybciej. W tym celu należy użyć nawozu dla kaktusów. Nadmierne nawożenie może uszkadzać roślinę.

Pielęgnacja Aloesu

Odbarwienia liści

Liście aloesu nie odbarwiają się często. Jeśli tak się dzieje, często jest to wynikiem zbyt dużej ilości wody. Jeśli roślina jest nadmiernie podlewana, jej liście stają się brązowe i miękkie. Liście mogą również zacząć odpadać. Jeśli liście aloesu żółkną, może to być spowodowane działaniem zbyt dużej dawki bezpośredniego światła słonecznego. Roślina może tolerować dużo bezpośredniego światła słonecznego, ale najpierw musi się do niego powoli przyzwyczajać. Dlatego też, należy usytuować aloes w odległości co najmniej jednego metra od okna. Czerwone przebarwienia na końcach liści są często wynikiem zbyt małej ilości wody.

Przycinanie

Aby nadać aloesowi odpowiedni kształt lub usunąć brzydkie liście, wystarczy je po prostu odciąć. Aloes jest rośliną, która potrafi sama się regenerować. Po odcięciu liścia, w ciągu kilku sekund na jego ranie pojawia się cienka warstwa ochronna. Składa się z soku rośliny. Sok ten zawiera kompozycję środków o działaniu regeneracyjnym. W ciągu kilku minut tworzy on elastyczny, przypominający gumę „opatrunek”. Warstwa ta chroni zranione części liścia i powstrzymuje utratę wilgoci. Sok z aloesu ma podobny, leczniczy wpływ również na ludzką skórę, dlatego też jest stosowany w produktach leczniczych i kosmetycznych.

Rozmnażanie

Aloes może być rozmnażany przez pędy, które znajdują się na spodzie rośliny macierzystej. Pędy należy pozostawić do wyschnięcia na trzy dni, a następnie umieścić je w podłożu będącym mieszaniną, składającą się  w dwóch trzecich z kompostu i w jednej trzeciej z piasku. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pędu, po zasadzeniu, w plastikowej osłonie. W ten sposób zwiększa się wilgotność powietrza i młody szybciej rośnie.

Aloes kwitnienie

W naturze aloes kwitnie przez około trzy miesiące w roku. Niestety, w warunkach domowych czy biurowych kwitnienie występuje rzadko. Kwiaty są zazwyczaj żółte lub czerwone i wyrastają z centralnej części rośliny, na długich, prostych łodygach.

Aloes właściwości trujące

Aloes jest nietoksyczny, sok z tej rośliny może jednak wywoływać łagodne efekty przeczyszczające.

Choroby aloesu

Przy dobrej opiece aloes nie jest podatny na choroby i ataki insektów. Jeśli aloes cierpi z powodu szkodników, można to kontrolować zarówno biologicznie jak i za pomocą środków chemicznych.