Agawa

agawa

Agawa to roślina pochodząca z okolic Meksyku.  Ta roślina biurowa z rodziny szparagowatych (podrodziny agawowych). Rodzina szparagowatych obejmuje wyłącznie rośliny jednoliścienne. Agawa jest wykorzystywana w Meksyku do produkcji tequili. Jako roślina biurowa agawa jest łatwa w pielęgnacji i nie ma specjalnych wymagań.

Agawa naturalnie nie potrzebuje dużych ilości wody. Podobnie jak inne kaktusy,  agawa posiada dużą ilość aparatów szparkowych w liściach, dzięki czemu woda prawie nie wyparowuje z jej wnętrza. W niskich temperaturach, w miesiącach jesiennych i zimowych  agawa również dobrze sobie radzi.

Przed kolejnym podlewaniem należy zaczekać, aż gleba w donicy całkowicie wyschnie (brak podlewania przez 1-2 tygodnie). Należy upewnić się, że roślina nigdy nie stoi z korzeniami zanurzonymi w wodzie, gdyż spowoduje to gnicie korzeni.

Spryskiwanie

Zraszanie w celu zrekompensowania suchego powietrza nie jest konieczne w przypadku agawy. Spryskiwanie agawy jest przydatne do zmywania kurzu z liści. Można też wystawić roślinę na zewnątrz podczas wiosennych deszczy, aby jej liście nabrały blasku.

Agawa światło i ciepło

Agawy potrzebują dość dużo światła słonecznego. Dlatego roślina może być umieszczana w pełnym słońcu. Agawę należy jednak powoli przyzwyczajać do intensywnego światła słonecznego, ponieważ, w przeciwnym razie, jej liście mogą usychać..

 Najlepiej, aby agawa znajdowała się w bezpośrednim świetle słonecznym przez pięć godzin dziennie. Należy umieścić agawę bezpośrednio przy oknie. Zalecane jest miejsce nie narażone na przeciągi.

Zraszanie liści

Difenbachia potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego też regularne zraszanie liści difenbachii sprzyja jej zdrowiu. Szczególnie ważne jest to w zimie, kiedy działa ogrzewanie i spada wilgotność pomieszczeń. regularne zraszanie pomaga roślinie zachować zdrowie i piękny wygląd na dłużej. Jednocześnie, zabieg ten ma działanie przeciwdziałające szkodnikom.

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 15 ℃

W nocy: -7 ℃

Przesadzanie agawy

Przesadzanie agawy nie jest łatwe. Należy ją jednak przesadzać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Na przykład, jeśli donica stała się zbyt mała lub gleba w niej zaczęła się zakwaszać.

Najlepiej jest przesadzać Agawę na wiosnę. Podczas przesadzania należy usunąć obumarłe korzenie i liście.

Podczas przesadzania należy uważać na sok z agawy. Sok jest trujący i dlatego należy unikać kontaktu z nim.

Nawożenie agawy

Agawa rośnie bardzo powoli. Dlatego też, nie potrzebuje ona intensywnego nawożenia. Nie ma potrzeby nawożenia agawy w okresach jej spoczynku, to jest zimą i jesienią. Odpowiednie są specjalne nawozy płynne, przeznaczone dla kaktusów. Nie należy nigdy przedawkowywać nawozu, nawet wtedy, kiedy nawożenie jest rzadkie.

Pielęgnacja Agawy

Przebarwione liście

Przebarwione liście agawy często oznaczają, że otrzymuje ona zbyt dużo wody. Przed kolejnym podlewaniem należy pozostawić agawę na jakiś czas, aż do wyschnięcia gleby w donicy. Jeśli na liściach widoczny jest szary połysk, oznacza to często obecność insektów.

Przycinanie

Agawa początkowo rośnie bardzo powoli, dlatego nie należy jej często przycinać. Żółte, brązowe lub zgniłe liście można usunąć po prostu odcinając je ostrym nożem. Najlepiej obcinać te liście wiosną, aby roślina miała jeszcze czas na regenerację wiosną. Należy zachować ostrożność podczas przycinania agawy, ponieważ jej sok jest trujący. Należy więc unikać bezpośredniego kontaktu z sokiem agawy.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania agawy są sadzonki korzeniowe. Jeśli doniczka jest wystarczająco duża, obok rośliny macierzystej automatycznie pojawią się młode rośliny. W razie potrzeby należy usunąć dolne liście rośliny macierzystej, aby zapewnić więcej światła i przestrzeni dla młodych roślin. Kiedy sadzonki mają już wystarczająco dużo własnych korzeni, można je odciąć. To, jak duża musi być sadzonka, zanim zostanie odcięta, zależy od konkretnego gatunku agawy. Ogólnie rzecz biorąc, sadzonka ma wystarczająco dużo korzeni, gdy młoda roślina osiąga wysokość 10 cm. Wycinanie sadzonek wiosną zwiększa szanse powodzenia rozmnożenia agawy, ponieważ nowe rośliny szybciej się wtedy ukorzeniają. Należy sadzić je w dobrze przepuszczalną glebę, która powinna być lekko wilgotna i umieścić  w nieco wyższej temperaturze. Będzie to sprzyjać wzrostowi młodej agawy.

Agawa może być również wysiewana. Najlepiej robić to w lecie.  Z nasiona agawy powoli wyrosną duże rośliny.

Agawa kwitnienie

Agawa może wytwarzać kwiaty. Proces ten zachodzi jednak dopiero po 7-10 latach wzrostu. Po kwitnieniu agawa umiera.

Agawa właściwości trujące

Sok z agawy jest silnie trujący. Unikaj kontaktu z jej kolcami, a w przypadku połknięcia lub dostania się soku do oczu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Kolce agawy wbijają się głęboko w skórę, co może powodować podrażnienia lub stany zapalne.

Choroby agawy

Agawy są wrażliwe na owady z rodziny czerwców. Można temu zapobiegać poprzez regularne spryskiwanie agawy. W przypadku poważnej inwazji owadów należy stosować środki chemiczne.