Difenbachia

Difenbachia

Difenbachia należy do rodziny Araceae  i jest ceniona na całym świecie za swoje piękne liście. Ten gatunek rośliny wymaga pewnego doświadczenia w pielęgnacji. Difenbachia wywodzi się z Ameryki Południowej i jest znana ze swoich zdolności do oczyszczania powietrza. Każda roślina posiada swój unikalny wzór na liściach.

Rośliny te nie są bardzo wymagające, ale lubią wilgotne powietrze. difenbachii nie powinno zabraknąć w żadnym biurze, ponieważ jest ona łatwa w pielęgnacji, oraz działa uspokajająco, dzięki niezliczonym odcieniom zieleni jej liści i poprawia klimat w pomieszczeniach.

Difenbachia potrafi filtrować z powietrza zanieczyszczenia, takie jak formaldehyd, a dzięki swoim dużym liściom odparowuje tak dużo wody, że w pomieszczeniu wzrasta wilgotność, co jest to doskonałą ochroną przed wysuszeniem śluzówek pracowników, a tym samym chroni ich przed przeziębieniami w zimie.

Podlewanie difenbachii

Ponieważ difenbachia ma duże liście, potrzebuje stosunkowo dużej ilości wody. Dlatego, należy zadbać o to, aby gleba była zawsze wilgotna. Na dnie doniczki nie powinien jednak zbierać się nadmiar wody. Zazwyczaj, podlewanie raz w tygodniu powinno wystarczyć. W bardzo gorące dni można ją podlewać częściej. Zimą można zmniejszyć ilość wody o połowę.

System hydroponiczny

Przy zastosowaniu do uprawy granulatu ceramicznego i wskaźnika poziomu wody, zmienia się zapotrzebowanie difenbachii na wodę. Należy ją podlewać raz w tygodniu, do momentu aż wskaźnik poziomu wody zacznie się poruszać. Zimą wystarczy podlewać difenbachię raz na 2 tygodnie.

Zraszanie liści

Difenbachia potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego też regularne zraszanie liści difenbachii sprzyja jej zdrowiu. Szczególnie ważne jest to w zimie, kiedy działa ogrzewanie i spada wilgotność pomieszczeń. regularne zraszanie pomaga roślinie zachować zdrowie i piękny wygląd na dłużej. Jednocześnie, zabieg ten ma działanie przeciwdziałające szkodnikom.

Difenbachia - światło i ciepło

Difenbachia potrzebuje jasnego miejsca, jednak bez nadmiernego działania bezpośrednich promieni słonecznych. Jeśli difenbachia jest wystawiona na zbyt silne, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jej liście brązowieją.

 

Temperatura minimalna

W ciągu dnia: 15 ℃

W nocy: 12 ℃

Przesadzanie diffenbachii

Optymalnie byłoby przesadzać difenbachię co 2 lata. Najlepiej robić to na wiosnę, ponieważ wiosną difenbachia przeżywa swój okres wzrostu i lepiej się regeneruje po wszelkich uszkodzeniach. Po zakupie, difenbachia może być również natychmiast przesadzona, ale należy szczególnie uważać na jej korzenie. Podczas przesadzania najlepiej jest użyć doniczki o 20% większej niż stara doniczka. Po przesadzeniu difenbachia może rosnąć przez kolejne 2 lata.

Do przesadzania difenbachii można użyć uniwersalnej ziemi doniczkowej. Należy zachować ostrożność podczas przesadzania difenbachii, ponieważ roślina ta jest trująca. Należy uważać, aby nie dotknąć jej soków, gdyż mają one działanie drażniące.

Difenbachia - nawożenie

Roślina ta może być nawożona wiosną i latem. Jesienią i zimą nie należy jej nawozić, ponieważ spowodowałoby to uszkodzenie rośliny. Upewnij się, że nie podajesz roślinie więcej nawozu niż jest to podane na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu powoduje zakwaszenie gleby i uszkadza korzenie rośliny.

Pielęgnacja diffenbachii

Odbarwione liście

Jeśli wzory na liściach difenbachii blakną lub zmieniają kolor na zielony, oznacza to, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Żółte liście wskazują, że roślina jest zbyt mocno nasłoneczniona. Jeśli łodyga jest miękka, roślina zazwyczaj ma problemy z gniciem korzeni. Należy ją wtedy słabiej podlewać. Zbyt duża ilość wody może powodować powstawanie brązowych i żółtych brzegów liści.

Przycinanie difenbachii

Difenbachii nie trzeba przycinać. Można jednak usuwać brzydkie liście.

Rozmnażanie difenbachii

Difenbachię można rozmnażać przez przesadzanie jej rozłogów. Tworzą się one u podstawy łodygi a ich wykształcanie kosztuje roślinę dużo energii.

Difenbachia kwitnienie

Szansa na to, że difenbachia zakwitnie jest niewielka. Jeśli difenbachia wytworzy kwiaty, będą one kwitły przez około tydzień. Jest to jednak dla rośliny duży wysiłek, który może odbić się negatywnie na jej ogólnej kondycji. Po tygodniu obumierają kwiaty i część liści difenbachii. Aby roślina nie traciła zbyt wiele energii, zaleca się ścinanie kwiatów.

Właściwości trujące difenbachii

Difenbachia jest bardzo trująca. Unikaj kontaktu z jej sokiem. W przypadku kontaktu z tą substancją należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Choroby difenbachii

Difenbachia jest podatna na mączniaka. Regularne spryskiwanie rośliny wodą pomoże zapobiec jego występowaniu. Jeśli roślina, mimo tego, zostanie zaatakowane przez mączniaka, najlepszym sposobem na jego zwalczanie jest użycie środków chemicznych lub biologicznych.